Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam

ABD’li yazar dünyayı gezdi, ilhamı Konya’da buldu

Ronald Kirchhoff… ABD’li yazar Dünya’nın birçok yerini gezdi ancak bir gün kendisini Anadolu’da buldu. Onun hikayesi bu topraklarda başlamadı ama ”ilham kaynağım” dediği Konya’da devam ediyor.
ABD’li yazar dünyayı gezdi, ilhamı Konya’da buldu
Reklam

Ronald Kirchhoff, Amerikalı bir film profesörü ve edebiyatçı, kendi tabiriyle bir yazar. New York, California ve Suudi Arabistan’daki üniversitelerde sinema ve İngiliz Edebiyatı üzerine dersler vermiş, Hollywood geçmişi de olan, Hollywood stüdyolarında çalışan bir akademisyen. Fakat onun hikâyesinin ilginç kısmı Konya’da başlıyor…

Ronald’ın hayatında her şey yolunda giderken bir gün babasını kaybeder, kısa süre sonra da kansere yakalanır. Hayatındaki dönüm noktası yaşadığı üzüntüler olur. O dönem kafasındaki tek düşünce hayatında köklü bir değişimdir ve her şeyi arkasında bırakarak uzun bir seyahate çıkar.

 “Film endüstrisini bıraktım, çünkü herkes meşhur olmak istiyor. Ben ön planda olmamaktan mutluyum. Filmleri seviyorum, fakat filmleri sevmek ve film endüstrisinde çalışmak farklı şeyler. Ben bir yazar ve şairim. Bireysel olarak da bu sanatı sürdürebiliyorum. Bunun için bir kağıt ve bir kalem yeterli…”

“Dünya’nın her yerini gezebildiğim ve bu harika Anadolu topraklarını bulduğum için çok şanslıyım”

8 yıl Cidde’de bulunduktan sonra Ulan Batur gibi yerleri de ziyaret etmiş, Beyrut’ta mültecilerle çalışmış, gönüllü olarak İngilizce öğretmiş. “Dünya’nın her yerini gezebildiğim ve bu harika Anadolu topraklarını bulduğum için çok şanslıyım.” diyor. “İlham kaynağım” dediği Konya’ya yerleşmeden önce şehri 20 kez ziyaret etmiş. Onun için Konya aradığı her şeyi bulabileceği bir yer olmuş.

Evine 200 metre mesafedeki kitapçıların bulunduğu çarşı onun en çok uğradığı noktalardan. Ona ilham olacak kitapları tozlu raflar arasında arayıp buluyor. Aynı çarşıdaki film marketlerine uğruyor, çünkü filmler ve kitaplar onun hayatının olmazsa olmazlarından. Evine yakın olan parklar Ronald için bir gözlemevi, insan hikâyelerini burada topluyor. Çatalhöyük’e gidiyor, Mevlana Müzesi’ni ziyaret ediyor. Gün yerini geceye bıraktığında, son üç kitabını yazdığı terasındaki küçük odasına çekiliyor ve yazmaya başlıyor…

Anadolu kültürü onun ilham kaynağı olmuş

“Konya’ya ilk taşındığımda otobüsle Türkiye’nin dört bir yanını dolaştım; Gürcistan sınırından Yunanistan sınırına kadar. Çanakkale’ye gittim, Edirne, İstanbul, Antalya, Şanlıurfa, Batman, Midyat… Bu harika ülkenin her yerine…”

Konya’da göçmenlerin yoğun olarak bulunduğu bir bölgede yaşayan Ronald’a neden Konya’yı seçtiği sorulduğunda “Neden olmasın? Burası çok ilginç, tarih dolu bir yer. Hitit, Roma, Pers ve Selçuklu izleri var. Burası Anadolu’nun merkezinde, her yere çok yakın. Ben bir yazarım ve ilhama ihtiyacım var, Anadolu benim ilham kaynağım.” şeklinde cevaplıyor.

 “Konya’da kendimi yalnız hissetmiyorum, burada arkadaşlarım var. California’daki arkadaşlarımı bırakmadım, New York ve Virginia’dakileri de. Hatta onları buraya gelmeleri ve benim çok mutlu olduğum bu hayatı deneyimlemeleri için cesaretlendiriyorum.”

TRT

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ